Roelf Jan Duin: 'We gaan niet consequent om met onze helden'

16 juni 2022 · Leestijd 2 min

Waar de ene held hard van zijn voetstuk kan vallen, is de andere held niet van zijn voetstuk te krijgen, ziet journalist Roelf Jan Duin van Het Parool.

“Ik heb het idee dat de manier waarop wij naar onze sterren kijken, ook iets over ons als maatschappij zegt”, zegt Duin. Als journalist heeft hij veel over helden geschreven. “Zo werd Ali B een knuffelmarokkaan genoemd, iets waar hij zich ongelukkig bij voelde. Hij vertegenwoordigde de geslaagde immigrant, terwijl hij eigenlijk alleen maar aan rapper was met een petje achterstevoren. Maar hij moest staan voor de ongevaarlijke Marokkaanse man. Inmiddels is van dat voetstuk weinig meer over.”

Dat we het ook prettig vinden als iemand van zijn voetstuk valt, laat volgens Duin een paradox zien. “Aan de ene kant maken we mensen eerst groot. We zetten ze op een voetstuk en kijken tegen ze op. We verwachten dat ze zich daar naar gaan gedragen. Vervolgens vliegen ze uit de bocht en vallen ze van hun voetstuk af. Daar zit altijd iets verlekkerds in: haha, dacht je nou echt dat je anders was dan wij?”

Sommige helden zijn juist helemaal niet van hun voetstuk te krijgen. “Dat zag je bij Michael Jackson. Op een gegeven moment kon je niet meer ontkennen dat hij aan jonge jongens zat. In diezelfde tijd kwam naar buiten dat R. Kelly ook jarenlang vrouwen misbruikte, maar hij werd op een veel meedogenlozere manier gecanceld.”

Daarin zijn we niet consequent, zegt hij. “Ik denk dat ik ongeveer wel begrijp waar dat vandaan komt. Michael Jackson raakt namelijk de jeugdherinneringen van ons allemaal, zijn muziek werd op onze schoolfeesten gedraaid. Die muziek zei iets over ons, dat waren onze jeugdherinneringen. Als we die zouden cancelen, zouden we ook een deel van onze eigen onschuldige jeugd min of meer met terugwerkende kracht cancelen.”

Lees ook deze perspectieven:

Leo Feijen: 'Helden en heiligen kunnen ons veel bieden'

Lees ook over:

Leo Feijen: 'Helden en heiligen kunnen ons veel bieden'
Lotte Jensen, hoogleraar cultuurgeschiedenis: 'We projecteren onze eigen belangen op helden'

Lees ook over:

Lotte Jensen, hoogleraar cultuurgeschiedenis: 'We projecteren onze eigen belangen op helden'
Frans Lucas Brouwer: ‘Vergeet niet dat slavenhandel destijds heel gewoon was'

Lees ook over:

Frans Lucas Brouwer: ‘Vergeet niet dat slavenhandel destijds heel gewoon was'